Synbiotika – na střevní křeče a klidné trávení

04.05.2025

V našem světě jsme zcela obklopeni cizími mikroorganismy, a přesto v takovém prostředí dokážeme přežít a prospívat. Pravda o mikroorganismech je však taková, že jich ve vlastním těle máme více než vlastních buněk. Například pouze v trávicím traktu (pokud se těšíme dobrému zdraví) máme přibližně 1,5 kg bakteriální flóry, která zprostředkovává dialog mezi organismem a vnějším světem.

Mikroorganismy pro nás nejsou vždy nepřítelem, se kterým je třeba bojovat. Některé z nich pro nás mohou být potenciálně patogenní, avšak drtivou většinu z nich tvoří bakterie člověku přátelské, odpovědné za správný průběh metabolických procesů, pohodu a náladu. Nejdůležitější funkcí mikrobioty je však imunologická ochrana sliznic systémů, které jsou neustálém kontaktu s vnějším prostředím.

Mikrobiom tráví to, co lidské trávicí enzymy nerozkládají, a produkuje látky, které brání rozvoji patogenů. Správně fungující mikrobiom utěsňuje střevní bariéru a zabraňuje pronikání škodlivin do organismu.

Jak zdravý mikrobiom působí v náš prospěch?
V průběhu evoluce bakterie a lidský organismus vyvinuly úžasný, mnohostranný dialog, který slouží oběma stranám. Střevní mikrobiota komunikuje s orgány prostřednictvím: nervů, hormonů, neurotransmiterů nebo cév.

Chemické sloučeniny z potravy "cestují" velkými a menšími cévami, aby se dostaly do každé buňky těla. Stejnou cestou putují látky vylučované mikrobiotou, které mohou pozitivně nebo negativně ovlivňovat činnost mnoha tělních orgánů.

Mikrobiota v dysbióze působí na vaši újmu.
Jak antibiotika, tak chemoterapie, radioterapie, nevhodná strava nebo stres mohou změnit složení střevní mikroflóry. Změna ve složení mikrobioty spouští kaskádu reakcí, které generují zánět a jsou příčinou: zažívacích potíží, autoimunitních onemocnění, infekčních průjmů a dalších. Tyto změny mohou také vyvolávat příznaky, které nejsou přímo spojeny s trávicím traktem, např. kožní onemocnění, infekce močového a dýchacího systému, narušovat kvalitu spánku, náladu a mohou zhoršovat neurodegenerativní onemocnění.

Jak obnovit správnou bakteriální flóru střev?
Probiotikum + prebiotikum = synbiotikum

Nezbytné v tomto procesu budou synbiotika. Tento termín označuje složené preparáty, vytvořené za účelem obnovy a udržení správného složení bakteriální flóry střev. V jejich složení se nacházejí:

  • PROBIOTIKUM – kmeny probiotických bakterií, které spoluvytvářejí přirozenou střevní mikroflóru lidského trávicího traktu
  • PREBIOTIKUM – selektivní substrát pro rozvoj probiotických bakterií; pro člověka nestravitelná specifická vláknina; bakteriální živina, která je zdrojem potravy a energie pro bakterie mikrobiomu.

Probiotika vykazují aktivní účinek v tenkém a tlustém střevě, zatímco prebiotika hlavně v tlustém střevě. Kombinace probiotika a prebiotika z jedné strany zlepšuje kondici přátelských bakterií v mikrobiomu, z druhé strany bojuje proti patogenním mikroorganismům osidlujícím střeva.

STARLIFE nabízí dva produkty:

PRE+PROBIOTIC 15/60B STAR, směs 15 druhů probiotických bakterií; 8 druhů rodu Lactobacillus; 6 druhů rodu Bifidobacterium; Streptococcus thermophilus spolu s inulinem (z čekanky a kořenů slunečnice). Celkové množství bakterií v 1 kapsli je 60 miliard CFU (60B). Produkt určený pro dospělé a děti starší 10 let.
Doporučená denní spotřeba:
1 kapsle 1–2× denně před jídlem nebo po něm.


PRE+PROBIOTIC 6/15B STAR, určený pro mladší děti, složení (1 kapsle): Inulin 150 mg; směs probiotických bakterií rodu Lactobacillus (acidophilus, casei, rhamnosus); Bifidobacterium (longum, lactis, delbruechii subsp. bulgaricus) – 15 miliard CFU.
Doporučené denní dávkování:
Děti do 3 let: 1 kapsli denně přidat do nápoje nebo jídla.
Děti od 3 let a dospělí: 1 kapsle 2× denně před nebo po jídle.